Rumburk
(německy Rumburg) je město v nejsevernější části České republiky, ve východní části Ústeckého kraje, v severovýchodní části okresu Děčín, ve Šluknovském výběžku. Město leží ve Šluknovské pahorkatině a protéká jím říčka Mandava. V Rumburku jsou hraniční přechody do německých měst Seifhennersdorfu a Neugersdorfu. Rumburk je obcí s rozšířenou působností. Město se rozkládá na ploše 24,71 km² v nadmořské výšce 387 m. n. m. Bylo proslulé textilní výrobou tzv. véby a výrobou tzv. rumburských kamen, které zde vyráběla firma Rukov a dalšími produkty. Ve městě v roce 1918 proběhla vzpoura vojenských navrátilců z ruského zajetí. Deset účastníků bylo popraveno a další byli uvězněni v Malé pevnosti v Terezíně. V areálu kapucínského kláštera se nachází poutní Loretánská kaple vybudovaná počátkem 18. století. Jde o nejseverněji stojící stavbu svého druhu na světě.

Město Jiříkov
(původně Georgswalde) se rozprostírá v malebném údolí na severu Čech na Jiříkovském potoce, dříve známým jako Ritterbach, v okrese Děčín ve Šluknovském výběžku, na hranicích s Německem v takzvaném Českém Nizozemí. V Jiříkově žije 4096[1] obyvatel, což není mnoho v porovnání se začátkem 20.století, kdy se počet obyvatel obce vyšplhal až na 10 tisíc. PSČ města je 407 53. Město se člení na Starý Jiříkov, Nový Jiříkov, Loučné a Filipov. Ve znaku města je vyobrazen svatý Jiří při boji s drakem.

Filipov
(něm. Philippsdorf) je malebná vesnice, část městečka Jiříkov v okrese Děčín v kopcích Šluknovské pahorkatiny. Nachází se asi 2 km na jihovýchod od Jiříkova. Je zde evidováno 143 adres. Trvale zde žije 447 obyvatel.

Filipov leží v katastrálním území Filipov u Jiříkova o rozloze 0,65 km2.
V obci se roku 1866 stal tazvaný Filipovský zázrak, jediné zjevení Panny Marie v Čechách v 19. století, následované uzdravením dvou smrtelně nemocných žen a uznané římsko-katolickou církví jako zázrak.